Všímavost

Aktualizace: 7. říj 2019


„Není důležité, co se dělá vyjímečně, ale to, co děláme každý den.“ -- Jeho Svatost 17 Karmapa

BOBKY PRYČ

Mnoho z nás by si přálo umět létat. Ať už doslova, nebo metaforicky. Osobně vidím létání jako něco velmi svobodného. Zbavíme se odpadků ve svých hlavách a stáváme se tak lehčími. Jak se ale zbavit odpadků ve své hlavě, které neustále během dne někde sbíráme? Ano, sbíráme mnoho odpadků během dne. Ať už na sociálních sítích, u příbuzných, ve zprávách nebo v obchodech.

Ne každý z nás ale ví, jak takové odpadky vynést. Když je člověk totiž nevynese, tak to tam začne po nějaké době pěkně smrdět. Z toho je nám nepříjemno. Použijeme k tomu jeden velmi jednoduchý nástroj. Ten nástroj se jmenuje všímavost. Všímavost je stav, kdy si v daný okamžik uvědomujeme sami sebe, své myšlenky, své pocity, svůj dech, prostředí ve kterém jsme atd. Je to stav, kdy jsme spokojení se stavem, který je tady a teď.

Nečekáme na lepší budoucnost a neutápíme se ve své minulosti. Žijeme teď. Uvědomujeme si, že nic jiného, než tento okamžik není.

JAK SE DOSTAT ZPĚT DO NEMYŠLENÍ

Abychom ale mohli naplno využít techniky všímavosti a dívat se tak na okamžik svým vědomím a svým tělem, je třeba zemřít nejdříve v mysli. Když se deset lidí dívá na oranžovou barvu, tak ji každý vidí trochu jinak. Každý ji trochu jinak popíše. Vidí ji podle svého vnímání, vkusu, vzdělání atd. Nicméně, tato oranžová barva je stále oranžová.

Když se na tuto barvu podíváš bez myšlení, bez analyzování a bez jakéhokoliv posuzování, tak nás naše myšlenky neruší. Oranžová je prostě jen oranžová. Jakmile je pro Tebe oranžová jen oranžovou, tak jsi

v harmonii. Podobně je to ve sportu nebo v boji. Když se podíváš na svého soupeře a začneš ho analyzovat, jak je velký, slavný, rychlý a děsivý, tak jsi předem prohrál. Tvoje mysl tak začne přemýšlet, jestli má utéct nebo bojovat. Jakmile o něm ale přestaneš přemýšlet, začneš se soustředit na ten daný okamžik. Tvoje mysl Tě dál nezahlcuje myšlenkami.

Hnát se za něčím nebo se něčemu snažit uniknout totiž nedává smysl. Není kam jít. Všechno existuje

v naší mysli. Nemyšlení je čisté a původní myšlení a tam se chceme v každém okamžiku dostat. Dostat svou mysl zpět domů, do nemyšlení.

Následující technika Ti pomůže zemřít ve své mysli a být tak víc v přítomném okamžiku, všímat si tak maličkostí. Je to velmi jednoduchá technika. Pokud chceš jít více do hloubky, pak se mrkni na mou knihu Hoř pomalu, kde je technik mnohem více. Dostaneš se tak více do hloubky. Jako první krok ale úplně stačí, když do svého života aplikuješ následující techniku.

TA JEDNA VĚC

Tato technika je o esencialismu. Každý den tak uděláme tu jednu jedinou věc, která je pro nás esenciální, je nejdůležitější. Jen jednu věc. Nic víc. Na toto téma napsal výbornou knihu autor a podnikatel Garry Keller.

Mluví o tom, jak mnoho z nás máme v hlavě milion věcí, které chceme za ten den stihnout, až nakonec nestihneme ani jednu. Jakmile si člověk ale řekne každý den jen jednu jedinou věc, kterou chce za ten den s hnout, tak za rok jich stihnul 365.

Technika je velmi jednoduchá.

#1 Založ si techniku. Udělej si tak ve svém notesu místo na tuto techniku.

#2 Jednotlivé dny. Napiš si jednotlivé dny v měsíci pod sebe.

#3 Jedna věc. Každý den si tak ráno napiš, co je ta jedna věc, kterou chceš dnes stihnout. Může to být cokoliv. Například, hodinku nic nedělat. Koupit si meč. Zavolat synovi. Jen jednu jedinou věc, kterou jsi schopen za ten den udělat. Když ji splníš, tak si zvol symbol, kterým tu jednu věc uzavřeš. Osobně mám smajlíka.

Jednoduché, že? Tuto techniku mám velmi ráda, protože mi zabere jen jeden řádek ve svém notesu

a zároveň vidím, jakou tu jednu jedinou věc jsem každý den udělala. Nic víc. Jen jednu jedinou věc. Co to bude dnes u Tebe?

--

Veronika


391 zobrazení0 komentář