Vliv spánku na náš imunitní systém

Aktualizace: 7. říj 2019


vliv spánku na náš imunitní systém

Tento článek je třetím v sérii VĚDA A SPÁNEK. Tentokrát mrkneme na to jaký vliv má spánek na naše tělo. Začneme naším imunitním systémem.

Jaký vliv má spánek na náš imunitní systém?

Začneme tvýma buňkama. Představ si, že v sobě máš buňky zabijáky. Můžeš si je přestavit jako tajné agenty svého imunitního systému – jsou velmi dobří v tom, že dokážou identifikovat cizí buňky, které jsou pro imunitní systém nebezpečné a nemají tam co dělat a jsou také dobré v tom je pěkně zmasakrovat, úplně je vyhladit.

Věděl jsi, že Tvoje tělo dneska vyrobilo rakovinové buňky? Je to tak. Naše úžasné tělo to dělá každý den. Pokud naše tělo vyrábí každý den rakovinové buňky, jak je možné, že nemáme všichni rakovinu? Co zastaví tyto rakovinové buňky, aby se z nich nestala rakovina, která nás pošle k šípku je z části díky těmto přírodním zabijákům, kteří bydlí v našem imunitním systému. Takže, co chceme je si tyhle imunitní vrahy ve svém těle hýčkat, ale bohužel, pokud tělu nedopřáváš dostatek spánku, tak o tyhle vrahouny přicházíš.

Studie (Mark Irwin et al., 2013):

Ukazuje se, že když si zredukuješ spánek o čtyři hodiny, tak aktivita tvých tajných agentů, přírodních zabijáků rakovinových buněk se sníží o 70%! Osobně jsem spala čtyři hodiny denně několik let, než moji zabijáci rakoviných buněk vzali roha. Musím říct, že se teď sama vůbec divím, že vyrábím tohle video a vše se po čase dalo do “normálu.”

Toto spojení mezi spánkem a rakovinou je tak vážné, že Světová zdravotní organizace vyhlásila, že jakákoliv práce, která se vykonává přes noc je vlastně karcinogenní. Jinak řečeno, pokud pracuješ na směny nebo pracuješ za barem, tak se Ti naruší přírodní spánkový rytmus a to ovlivní Tvoje zdraví. Já vím, že někdo je noční sova a někdo ranní pták, to je oukej. Bavím se ale o těch lidech, kteří si vybrali takovou práci, která je například na směny, nebo se vykonává přes noc.

Když jsem cestovala po světě, tak jsem potkávala lidi, kteří se chlubili tím, jak spí jen čtyři hodiny denně a jak to vše krásně zvládají. Hlásala jsem to samé a to dost dlouhou dobu. Než mi moje tělo dalo jasně najevo, že už to není nevinná hra, ale už tady jde doslova o život. Ukazuje se, že lidé, kteří mají nedostatek kvalitního spánku žijí kratší dobu a tento kratší život je méně kvalitní, co se týče zdraví než kdyby tito jedinci spali kvalitně.

A tady špatné zprávy nekončí. Pokud už máš rakovinu a máš nedostatek spánku, pak Tě rakovina pošle k šípku dřív a bude růst mnohem agresivněji.

Studie (David Gozal et al., 2012):

Tyhle studie nenávidím. Jakékoliv studie, které jsou prováděny na zvířatech.. Nicméně, tenhle chlapík dal rakovinové buňky na záda krysám a pak čekal jeden měsíc, než rakovina vyrostla. Po měsíci odřízl kůži s rakovinou a začal to měřit. Půlka těchto krys mohly spát normálně během tohoto měsíce. Druhá polovina krys měla svůj spánek přerušovaný.

Když jsem viděla fotky, které moc nedoporučuju slabším povahám, tak mě to opravdu šokovalo. Ukázalo se, že krysy, které měly přerušovaný spánek, tak se jejich rakovina zvětšila o 200% za ten měsíc v porovnání s krysami, které spaly normálně. Navíc, u těchto krys, kterým se tato rakovina zvětšila se dostala do metastází, takže začala napadat jiné orgány a kosti po celém těle včetně mozku. Jakmile se rakovina stane metastatická, tak vidíme velký nárůst úmrtí.

Takže, pokud náhodou máš rakovinu nebo znáš někoho, kdo má rakovinu a máš nedostatek spánku, pak je to jako bys nalil benzín do už tak velkého ohně.

Jaký vliv má nedostatek spánku na naše další systémy v těle?

Tak například, začneme u varlat, tedy u reproduktivního systému. Muži, kteří v průměru spí 5h denně mají mnohem menší varlata, než muži, kteří spí 8 nebo více hodin. Nevím, jaký je rozdíl mezi většími nebo menšími varlaty, ale evidentně to nějaký vliv na zdraví má.

Dále, muži, kteří pravidelně spí 5 – 6h budou mít úroveň testosteronu jako muži, kteří jsou o 10 let starší a spí více. To znamená, že nedostatek spánku způsobuje rychlejší stárnutí! Podobně je to u spánku žen. Svět se opravdu zbláznil. Kupujeme si super úžasné krémy na vrásky, ale zároveň si nedopřáváme kvalitní spánek. Přitom je zadarmo a je tak příjemný!

No a víš jaký vliv má nedostatek spánku na náš metabolický systém? No, po jednom týdnu krátkého spánku, tvůj cukr v krvi je dost narušen – pokud bys sis udělal krevní testy, tak by tě tvůj doktor možná diagnostikoval, že máš skoro cukrovku.

A víš co se děje ve tvém kardiovasculárním systému?

Studie, která byla udělaná na 1.6 miliardy lidech po 70 zemích, dvakrát do roka, ukázala, že když se na jaře mění čas o jednu hodinu, kdy vlastně o jednu hodinu přicházíme, tak riziko infarktu se zvyšuje o 24%. No a na podzim, kdy získáváme jednu hodinu spánku navíc, tak vidíme, že se riziko infarktu u lidí snižuje o 21%.

Naše tělo je tedy extrémně sensitivní i co se týče jedné hodiny spánku. I když si to možná sami neuvědomujeme nebo většina z nás nechce přiznat. To jsem však už zmiňovala v předchozím videu.

Takže, ať už si to chceme či nechceme přiznat, faktem zůstává, že spánek má velký vliv na naše zdraví, jak mentální, tak fyzické. Nejlepší strategie je dle mého skromného názoru ten, že spánek je opravdu fajn a příjemná investice, základní kámen našeho života, na kterém můžeme stavět dál.

Kolik spíte v průměru hodin vy? Máte kvalitní spánek? Cítíte se ráno na kaši nebo se cítíte svěží? Pište do komentářů.

Dobrou noc.

Video verze článku zde:

Zdroje:

Proč spíme, Matt Walker, 2017: https://www.melvil.cz/kniha-proc-spime/

Google talk od Matta Walkera: https://www.youtube.com/watch?v=aXflB...

Effects of sleep deprivation on procedual errors, Fenn et al., 2018: http://psycnet.apa.org/doiLanding?doi...

School start times..,, Chapman et.al., 2016: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

β-Amyloid accumulation in the human brain after one night of sleep deprivation, Ehsan Shokri-Kojori et. al., 2018: http://www.pnas.org/content/early/201...

Sleep Disturbance, Inflammation, and Depression risks n Cancer survivors, Irwin et al, 2013: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

Effects of sleep and sleep loss on immunity and cytokines, Irwin et al. 2001: https://pdfs.semanticscholar.org/e6af...


1,224 zobrazení0 komentář