Spánek, kritické myšlení a vize společnosti

Aktualizace: 7. říj 2019


Spánek, kritické myšlení a vize společnosti

aneb vyspalý vs. nevyspalý svět

Spánek je základní kamenem šťastné společnosti

Spánek a jedinec

Žijeme ve společnosti, která upřednostňuje jedince, kteří spí maximálně čtyři hodiny denně, chodí domů z práce pozdě večer a brzy ráno jsou zase zpět jako správný příklad vzorného, poctivého a pracujícího člověka. To, že tento životní styl není úplně šťastná strategie pro zdraví tohoto jedince asi všichni víme. Asi si všichni uvědomujeme, že bez spánku umřeme, ale málokdo z nás už možná ví, že spánek nefunguje na úvěrový systém. Nedostatek spánku nedá vašemu mozku příležitost v noci opravit to, co by opravit měl. Nicméně mnoho z nás si řekne, že to dospíme o víkendu. Omyl. Nedospíme. Neurolog a psycholog Matthew Walker, který napsal báječnou knihu Proč spíme ve své knize svými slovy zmiňuje:

Mozek už nikdy nemůže získat zpět spánek, o nějž jednou přišel.“

-- Matt Walker, autor knihy Proč spíme, neurovědec a psycholog

Existuje řada spánkových experimentů, které jasně ukazují, že spánek je nejklíčovější aspekt lidského života. Je to základní kámen všeho. Chceš zhubnout? Fajn. Tak se na to nejdřív pořádně vyspi, protože pokud máš nedostek spánku, Tvoje kilča půjdou ze svalů, ne z tuků. Chceš být bohatší? Fajn, tak se na to pořádně vyspi, protože vyspalý jedinec dělá lepší finanční rozhodnutí, než kdyby byl nevyspalý. Chceš být víc kreativní? Fajn, dopřej si kvalitních osm hodin spánku. Spánek je totiž nejen nejlepší meditací, ale také nejlepším opravářem. Chceš mít méně únav a lepší zdraví? Spánek podporuje Tvůj mikrobiom v tlustém střevě.

Je vlastně až neuvěřitelné, co spánek dokáže! O to víc, že je pořád zadarmo. I když, vlastně už není. Teď když to píšu, tak mi dochází, že spánek už není dávno zadarmo. Prodali jsme ho, stejně jako svojí duši. Prodali jsme ho pro peníze, slávu, iluzorní bezpečí. Prodali jsme něco, co neumí ani ten nejlepší prášek na světě. Samozřejmě nemluvím o čerstvých rodičích nebo lidech, kteří trpí spánkovou poruchou, tam je to se spánkem trochu jinak. Mluvím o nás, kteří mohou spát, ale vybrali si nespat. Ukazuje se totiž, že člověk, který si dopřává minimálně osm hodin kvalitního spánku, tak je mnohonásobně kreativnější, spokojenější, má lepší kritické myšlení, vnímá svět méně zkresleně, má lepší paměť, větší soucit, méně lže, méně podvádí, dělá lepší finanční a jiná rozhodnutí, než kdyby tento jedinec byl nevyspalý. Člověk, který spí méně jak osm hodin a jehož spánek není kvalitní, pak si ničí svůj imunitní systém, mikrobiom, paměť, kreativitu.. prostě své duševní a fyzické zdraví. Což vede k mnohem větší pravděpodobnosti, že tento člověk bude náchylnějí k různým chorobám včetně rakoviny a Alzheimerovy nemoci. Vím to, protože jsem sama byla velmi nemocná a čtyři hodiny spánku za den mi k tomu dopomohly. Osobně jsem celý život brala spánek jako nutné zlo, jako něco, co mě zdržuje. Říkala jsem si, že se můžu vyspat až v hrobě. Navíc jsem se pohybovala mezi lidmi, kteří oslavovali jedince, kteří mají super disciplínu a makaj jak šrouby. Mnoho z nich se dodnes chlubí tím, že spí jen čtyři hodiny denně.

Nevím, možná když nějaký mnich nebo lidé, kteří několik hodin přes den meditují, tak nepotřebují spát více jak čtyři hodiny, ale co se týče nás obyčejných lidí, tak nám čtyři hodiny spánku opravdu nestačí. Navíc sama nemám ráda, když mi někdo říká, kolik hodin bych měla spát, protože na to nějaký vědec přišel. Samozřejmě jsem zastánkyní toho, abychom vnímali sami svoje vlastní individuální těla. Někomu možná stačí spát jen šest hodin nebo méně. Otázkou však je, zdali to není jen racionalizace, zdali jsme opravdu schopni svá těla vnímat?

Bohužel, nevyspalý člověk si ani neuvědomuje, že je nevyspalý. Mnoho lidí se v noci několikrát zbudí, ale ráno si to nepamatují. Sice několikrát za sebou musí odložit budík, ale i tak se nad tím nepozastaví. Pokud člověk odkládá budík, tak by si měl asi přispat. Jenže, to by byl lenoch, že jo. Od té doby, kdy jsem na sebe více laskavá a kdy jsem převzala zodpovědnost za své zdraví, tak si spánek dopřávám. Mnoho lidí si však ze mě dělá legraci a naznačují mi, že se ze mě stal lenoch. Vážně? Od té doby, co spím dvakrát tolik, než dřív, jsem 10x víc produktivnější, efektivnější, spokojenější, zdravější a celkově mě baví žít. Mám více peněz, méně depek, lepší zdraví a jsem rozhodně víc kreativnější a vyrovnanější.

TA NEJLEPŠÍ INVESTICE VE VAŠEM ŽIVOTĚ

Život je plný paradoxů. Spánek je pro mnoho lidí momentálně luxusní zboží. Nicméně je to také ta nejlepší investice, do které můžeš investovat. Svět je propojený. Tvoje rozhodnutí ovlivní můj život a naopak. I když nepřímo, tak ovlivní. Pokud už dnes víme, že lék na zdraví a spokojený život je přímo u nás v ložnici a je zadarmo, změníme se? Změníme naše zvyky nebo nám to bude muset říct naše tělo, abychom zpomalili a pořádně se vyspali? Já doufám, že si to mnoho z nás uvědomí i bez toho.

Spánek a firmy

Věděl jsi, kolik firma za nevyspalost svých zaměstnanců ročně zaplatí? Matt Walker ve své knize zmiňuje jednu studii, která na základě dat čtyř velkých amerických společností zjistila, že firma za nedostatečný spánek jednoho zaměstnance zaplatí téměř 2 000 dolarů ročně, přičemž tato částka odráží snížení produktivity. Možná se to může zdát málo, ale když si spočítáš kolik je zaměstanců v jedné větší firmě, tak to může stát firmu i 54 milionů dolarů ročně!

Dále se ukazuje, že pokud jsme nevyspalí, jsme více nedůvěřiví vůči svým kolegům, více lžeme a máme větší tendence se vézt, než přicházet s inovativním řešením. Svět se zbláznil. Myslím si, že by firmy místo silových a chlastacích teambuildingů měli svým zaměstnancům zaplatit spánkový teambuilding. Myslím to vážně! Znám stovky unavených lidí, ze kterých jde touha spánku cítit na kilometry daleko - spánek by pro ně tedy byl ten nejlepší dárek.

Spánek a společnost

Pokud nedostatek spánku negativně ovlivňuje jednotlivce, který pak nepodává takové výsledky v práci, ve které tam však stejně svůj čas tráví, pak tento jev logicky ovlivňuje stát až nakonec naší celkovou společnost. Svět je naruby. I když je pravda, že je zde spousta mladých lidí, kteří chtějí změnit svět k lepšímu. Potkávám jich víc a víc a mám z toho radost. Jenže... mnoho z těchto lidí hledá řešení venku. Mnoho z nich jsou velmi zrychlení a nevyspalí. Mají sice vášeň, ale červené oči. Skáčou z jedné myšlenky na druhou a dělají zbrklá rozhodnutí. Znáš to krásné přísloví:

“Cesta do pekla je vždy dlážděná dobrými úmysly.”

Pokud máme jakoukoliv zodpovědnost, ať už jsme rodičem, učitelem, ředitelem, politikem...pak bychom měli trénovat svoje kritické myšlení. Kolikrát si myslíme, že jednáme dobře, ale ve finále způsobujeme více zla než dobra. Nikdo z nás není samozřejmě dokonalý a nechci zde působit fanaticky, že spánek vše vyléčí a zachrání, ale na druhou stranu musíme přeci uznat, že je to základní kámen na kterém můžeme stavět.

Pokud se nám s lepším spánkem zlepšuje i naše kritické myšlení, pak světu dáme jistě kvalitnější rozhodnutí, než kdybychom si spánkem své kritické myšlení snižovali. Samozřejmě to neznamená, že například Lili, která se vyspí bude dělat lepší rozhodnutí, než Eva, která se nevyspí, ale vyspalá Lili bude dělat lepší rozhodnutí, než nevyspalá Lili.

Pokud chceme přispět k tomu, aby toto místo bylo lepším místem pro další generace, pak musíme přestat řešení hledat venku. Řešení je uvnitř nás. Hledejme u sebe. Začněme u sebe. Pokud jsi jeden z těch, kterým není jedno, jaký svět za sebou zanechají, tak se na to prosím pořádně vyspi.

Nová vize společnosti?

Pokud je tedy spánek tak klíčový a momentálně jsme spíše hlouček nevyspalých lidí, který tvoří nevyspalý svět.. jak by vypadal hlouček lidí, který tvoří vyspalý svět? Jak by tento svět vypadal? Jak bychom tvořili? S jakými inovacemi bychom přišli? Jak by vypadalo naše vzdělávání? Vzdělávání našich dětí? Jaké by byly naše společenské hodnoty? Na co bychom se dívali v televizi? Měli bychom nějakou? Jak by vypadaly naše vztahy? Jak by vypadalo naše zdraví a jak by vypadal náš život?

Osobně bych si moc přála takový svět jednou poznat.


1,364 zobrazení0 komentář