SLOW LIVING a TINY HOUSES - Proč žít jednoduše v malých prostorech

Aktualizace: 7. říj 2019


Hnutí tzv. tiny housů se stává čím dál tím víc populární. Není se čemu divit. Bydlení v minimalistkých domečkách – tiny houses může být velmi levné, zábavné a naučí nás to být zase víc v souladu s přírodou.

ZERO WASTE bydlení

Není to však jen o tom, že si člověk postaví malou budku, ale celá myšlenka hnutí zahrnuje ZERO WASTE filozofii. Tedy to, že až člověk odejde z tohoto světa, tak tu po sobě zanechá co nejmenší bordel.

Vidím, jak mnoho z nás pořád něco hromadí – protože se to jednou může hodit. Když má člověk velký dům, tak má tendenci i více věci hromadit, protože na to má místo. Když ale člověk bydlí v malinkém domečku, kde si musí umět hrát s prostorem, tak si sakra rozmyslí, co bude skladovat. Co si koupí a co ne. Začne vědomě nakupovat.

UPCYCLING

Tiny house si člověk může postavit z čehokoliv. Ze staré dodávky, z vlakového vagonu, z lodního kontejneru nebo prostě ze dřeva. Takže vlastně i podporuje tzv. upcyklování. Což je nadstavba recyklace. Využíváme použitý materiál, který by se normálně už nevyužil.

Nemusíte mít pevnou základovou desku. Většina tiny housů je na kolečkách, aby se dal přemístit.

V Americe se toto hnutí pomalého a minimalistické hnutí rozrostlo především kvůli vysokým nákladům za nájmy bytů a prodej domů. Lidé už nechtěli být závislí na systému a platit astronomické částky za bydlení. Něco podobného se právě už několik let děje i zde u nás v ČR.

Lidé si začínají uvědomovat, že nechtějí otročit v práci, která je vysává a platit hypotéku za dům, který si ani nemají čas užít. Neříkám, že je špatně mít velký dům a mít hypotéku. Jen to už dneska není potřeba.

Žít OFF-GRID

Když si člověk postaví dům na stromě nebo mezi stromy – samozřejmě tak, aby tu přírodu co nejméně ovlivnil, tak ne vždy bude mít možnost se připojit k elektrice, plynu atd.. Dnes už existuje řada různých vychytávek v odvětví GREEN TECHNOLOGY, která umožňuje lidem žít udržitelně. Ať už je to to, že mají solární panely, větrné turbíny, pohání elektriku z potoka nebo si ohřívají vodu přes kompost. Dá se s tím hodně hrát, jen se v tom krapet vzdělat a být připraven si ušpinit ruce od hlíny. V dnešní době onlinu si myslím, že je to pro většinu z nás jen ku prospěchu.

Tenhle styl bydlení mi dává velký smysl. Zrovna hledám v ČR kde to zapíchnout. Pokud někdo z vás má pozemek u lesa s potokem, tak pište :).

V klidu...

Náš domov, by mělo být takové hnízdečko, kde se cítíme dobře a kde nemáme potřebu sahat po telefonu nebo zapínat televizi, abychom se zabavili. Stačí si otevřít okno a poslouchat ptáčky nebo pozorovat mravence.

Věřím, že tento styl má velký smysl a už teď mění svět k lepšímu. Z mnoha důvodů. Nešetří jen naše peníze, ale hlavně naší duši, náš život, snižuje nám stres, kterýho máme všichni dnes víc než je zdrávo.

Možná to trvá trochu déle, než člověk najde ten vhodný flek, naučí se, co má k sobě ztlouknout, ale myslím si, že to za to stojí.

Skvělá kniha na toto téma je třeba CABIN PORN. Určitě doporučuji koupit, začít slintat a pak udělat první krok.

Další fajn zdroj je YouTube kanál LIVING BIG IN A TINY HOUSE.

Enjoy!


1,639 zobrazení0 komentář