Budoucnost zdraví, výkonu a vnitřního štěstí aneb Biohacking na Biohacker Summit v Helsinkách 2019Upozornění: Tento článek je delší, ale vysvětluje princip jádra biohackingu. Lidi, kteří to dočtou do konce je takový filtr, který ukáže, kdo se o tento směr a tedy o své zdraví, výkon a vnitřní štěstí chce zabývat opravdu do hloubky.


Když se řekne biohacking...


Když se řekne biohacking, tak si pod tím někdo představí člověka, který si do sebe nechává dávát implantáty (například čipy), aby získal nějaké superdovednosti, někdo si pod tím představí, že je to jen o suplementech a bylinách, někdo si pod tímto pojmem představí, že je to moderní směr plný keců, co už tady dávno bylo, nic nového pod sluncem, někdo si pod tím nepředstaví vůbec nic, protože toto slovo nikdy neslyšel... ale existují dnes už i lidi, kteří v tomto směru vidí budoucnost zdraví člověka a tedy i budoucnost. Mezi tyto lidi se řadím já.


Pro mě biohacking znamená mnoho věcí:


1. Komplexní směr zdraví, výkonu a vnitřního štěstí: Je to směr, který propojuje moderní vědu, techologii a moudrost starodávných kultur. Je to směr, který se dívá na zdraví, výkon a vnitřní štěstí člověka komplexním pohledem. To jednoduše znamená, že se na sebe díváme z pohledu více oborů /směrů– především biologie, neurovědy, psychologie - ale i spirituality.


2. DIY biologie (do-it-yourself/udělej si sám) aneb osobní svoboda a zodpovědnost: Biohacking je o osobní svobodě. Nemusíme totiž být vědci nebo odborníci, abychom se mohli zkoumat, vylepšovat a cítit se tak ve svém životě mnohem lépe – abychom postupně porozuměli svojí individuální biologii. Je o osobní svobodě, protože přebíráme zodpovědnost za své zdraví. Jsme takoví truhláři, jen si nehrajeme se dřevem, ale s vlastní biologií.


3. Sebe-měření (Quantified-self): V neposlední řadě je biohacking o sebe-měření. Můžeme na sobě zkoušet různé věci, ale pokud mícháme vše dohromady jako pejsek a kočička a nemáme pevné základy, tak nám v tom lepším případě pravděpodobně nic moc fungovat nebude. V tom horším si akorát ublížíme.


4. Vědomý život – Biohacking je vlastně pro mě jednoduše žít vědomě a naplno.
Proč je biohacking budoucnost?


V tomto směru vidím budoucnost z mnoha důvodů. Nadhodím jen ty jednoduché a základní. Můžete si představit osu od – nekonečna do nekonečna. V mínusové zóně jsou lidé, kteří mají nějaku nemoc, nebo bolest (ať už je fyzická nebo mentální), ráno se budí unavení, několikrát zamačkávají budík, protože je jejich organismus vyčerpaný a nevyspalý, mají chronické únavy, stres, úzkosti, deprese... Když se jim povede dostat na bod nula, tak se najednou cítí “normálně”, bez únav, tak nějak v pohodě. Nicméně, existují lidé, kteří jsou na té druhé škále osy a to jsou lidé, kteří se ráno vzbudí plní energie, chodí spát spokojení, protože byli během dne vnitřně klidní, spokojení, plní energie. Osobně jsem byla na škále v mínus nekonečnu dost dlouho a po několika letech tvrdé práce jsem konečně na té druhé straně a proto píšu i tento článek, protože pokud byste měli podobnou zkušenost a zjistili jste, že nejste na světě jediní, tak byste si to také nenechali pro sebe.


1. Studium své biologie kvůli svému zdraví: Jeden z nich je ten, že přestáváme předávat zodpovědnost lékařům, institucím – třetím stranám a přebíráme zodpovědnost za své zdraví sami. To samozřejmě neznamená, že když si zlomíte nohu, že si ji musíte sami vyléčit a neměli byste jít do nemocnice. Co se týká akutních případů, tak díky Bohu, že máme takový zdravotní systém, jaký máme, ale co se týče PREVENCE a LÉČBY CHRONICKÝCH NEMOCÍ, tak je tento systém více než limitovaný na dnešní uspěchanou dobu. Nicméně, to neplatí jen pro léčbu nebo prevenci chorob, ale i pro větší mentální či fyzický výkon, tedy pro zvýšení své energie a vnitřního štěstí.


2. Studium své biologie kvůli lepšímu výkonu: Když už se tedy dostanete do bodu nula a začnete stoupat nahoru, začnete se ráno budit a fungovat i bez kávy nebo jiných stimulantů, začnete si uvědomovat, že nejste tolik unavení, že nejste tak často nemocní atd. pak si najednou začnete klást otázku: kam až to může jít? Pokud se dnes cítím lépe, mohu se zítra cítít ještě lépe? A co za týden nebo za rok? Ano – najednou si začnete hrát, objevovat a zkoumat, čeho je ta vaše kára (vaše úžasné tělo) schopné. S tím souvisí samozřejmě váš mozek a vaše mysl. Najednou zjistíte, že máte mnohem větší výkon za mnohem menší úsilí. A to můžete být sportovec, rodič, normální člověk, podnikatel, student.. prostě úplně kdokoliv.


3. Studium své biologie kvůli vnitřnímu štěstí: V neposlední řadě v biohackingu vidím budoucnost z toho důvodu, že jakmile se člověk zbaví bolesti, má více energie, větší výsledky v čemkoliv co dělá, pak se cítí lépe, nemá tak nestabilní emoce, je zdravý, plný síly a tedy i vnitřního štěstí, které předává dál do svého okolí. Asi se shodneme na tom, že když budeme žít ve společnosti, kde jsme všichni jak chodící zombie, tak nám v ní moc dobře nebude. Naopak, pokud se budeme pohybovat ve společnosti, kde jsme zdraví, pak nám všem v tomto světě bude lépe. Tomu samozřejmě věřím já, a je to jen můj názor.

Není to o tom, že vše pak bude růžové. To ani náhodou. Problémy budou vždy a to je oukej. Jenže.. spokojenost přichází, když ty problémy vyřešíme. Otázkou je, jaké problémy chceme řešit, a naopak jaké problémy řešit nechceme.


Tak jo, když jsme si cca řekli, co je to biohacking a proč bychom se o něj měli zajímat, tak vám nasdílím, co jsem si odnesla s Biohacker Summit letos v roce 2019, který se konal v Helsinkách.


Biohacker Summit

Helsinki 2019


Začnu tím, že tento Summit/konference byla ta nejlepší událost, kterou jsem kdy na této planetě navštívila a že těch událostí už bylo. Proto jsem se rozhodla, že o ní napíšu článek a zkusím vám tu atmošku trochu předat.


Když jsem společně se svým kolegou Liborem Mattušem do Helsinek dorazila, vystoupila z letadla a první chladný finský vánek mě políbil na tváři, okamžitě jsem věděla, že tohle je země, ve které nejsem naposledy. Nešlo jen o ten chlad, ale co bylo v něm – a to se nedá moc slovy popsat.


Okamžitě jsem cítila tu atmošku Helsinek, která na mě padla už na letišti. Ty lesy, ta čistota, lidé..


Summit trval dva celé dny a já jsem celé dva dny byla jak malé dítě v hračkárně. Myslím to úplně vážně. Doslova. Událost se odehrávala v industriální bývalé továrně. Byla tam přednášková místnost a trh různých tech hraček, doplňků a biohackerských mňamek.

Aaaaaa – kde začít?


Takže, asi začnu tím, že jsem dostala potvrzení toho, že jsem se nezbláznila a že jdu po správné cestě, že existuje minimálně dalších 1 200 lidí, kteří na Summitu byli, kteří v biohackingu vidí budoucnost.


1. Přednášky a přednášející: Skvělá volba přednášejících a témat. Osobně jsem nebyla na každé přednášce, protože jsme dostali přístup k online záznamům. Spíše jsem byla na hřišti, potkávala se s lidma, bavila se s nima a hrála si s hračkama a ochutnávala vše co šlo :D. Kdo mě zná, tak si to dokáže velmi živě představit. Co se týče odbornosti – tak je to pro lidi, co se už o biohacking trochu zajímají. Nicméně i úplný lajk by si z přednášek hodně odnesl. Líbilo se mi, že jsme každé ráno začli praktickou meditací, dýchacím cvičením, a gongovou jógou (zvuková jóga). Celý program byl různě prolnut umělcemi – tancem, zpěvem, hudebními nástroji a skvělou projekcí, která připomínala psychedelické zážitky. Moje poznámky z různých přednášek zde sdílet nebudu, protože je to opravdu na dlouho.
2. Hračky a technologie na hřišti: Většinu lidí, které jsem tam potkala a zapovídala se s nimi, tak jsem byla překvapená, jak jsou to úžasné bytosti. Biohacking totiž vůbec není o suplementech a technologiích, ale jsou to hračky, se kterými si můžeme hrát, když vytuníme základy. Tedy když žijeme vědomě, experimentujeme sami se sebou, hrajeme si se sebou, pozorujeme se. V praxi to může vypadat tak, že si testujeme, co s námi dělá v době blahobytu, když máme něčeho nedostatek. Nedostatek jídla – když si dáme přerušovaný půst. Nedostatek světla – jdeme do tmy. Nedostatek kyslíku – hrajeme si s dechem. Nedostatek tepla – dáváme si minimálně každé ráno ledovou spršku. Jakmile každý den vědomě vylepšujeme přirozeně to, co už máme s tím, co už máme, pak přidáváme bylinky a další. Líbilo se mi, že v kavárně místo cukru najdete úplně jiné věci. Třeba houby jako je Chaga nebo Lions Mane houby – což vám kávu sice neosladí, ale zlepší vám funkci imunitního systému. Když si místo svíčkové dáte keto salát, který je bohatý na proteiny, kvalitní tuky a další super mňamky, díky kterým vás váš mikrobiom bude milovat. Zmíním jen tři.
A. Hračka - Keto-mojo: Vyzkoušela jsem si udělat krevní testy a změřit si tak, zdali jsem v ketóze nebo ne. Super mini hračka, kterou můžete používat když držíte půsty a sledovat tak na jakém palivu vaše tělo jede.


B. Hračka – Cellgym: Tahle hračka mě hodně zaujala a hodně přemýšlím o tom, že ji budu chtít mít ve své blízkosti. Dostanete na sebe takovou kyslíkovou masku, která vám způsobí hypoxii. Hypoxie je způsobená menším nedostatkem kyslíku, než na které je náš organismus zvyklý. Jednoduše ležíte cca 30 – 60 minut s touto maskou na hlavě a výsledek je to, že budete mít lepší spánek a více energie. Pokud chodíte do vysokých výšek do hor, pak je to velmi podobné, jako když ležíte doma a máte tuhle masku na sobě. Rozdíl je v tom, že vám tenhle přístroj dá individuálně to, co potřebujete vy na základě vaší úrovně fitnessu, genetiky, věku atd. bez toho aniž byste ochutnali negativní dopady vysohorských procházek, které můžou na váš organismus mít. To je velmi zjednodušená verze. Nicméně můžete mi napsat nebo to omrknut sami.


C. Hračka – Houby nesmrtelnosti: hodně mě zaujali lidičky z Kaapahealth, kteří si pěstují svoje houby ve finských lesích. Tyto houby jsou králové a královny hub ve světě imunity. Jsou to houby nesmrtelnosti. Když si dáte kapku každé této houby místo cukru do kávy (i když vám kávu neosladí), tak budete žít navěky. Opravdu :). Dobře, tak to přeháním, ale rozhodně to Váš imunitní systém harmonizuje. Už brzy je v rámci Code of Life budeme přinášet do ČR. Moc se mi líbilo, jak houby pěstují, proces vyrábění a lidi, kteří za projektem stojí. Jsou to pravdu srdcaři. Jsou zároveň největším výrobcem chaga houby na celé planetě. Jejich způsob je dokonalý. Tím, že tuto houbu pěstují, tak tím se i starají i více o místní lesy. O těchto houbách napíšu samostatný článek, protože si to opravdu zašlouží.Vědomá party aneb

Beach Party a Ecstatic Dance


V sobotu večer se pořádala plážová party mimo továrnu. Ano, byli jsme v zimě na pláži v centru Helsinek. Pláž je pod střechou a bylo tam minimálně 25 stupňů celsia! Zakončení této události nemohlo být lepší. Byla to nádhera. Místo alkoholu jsme pili kokosovou vodu, dávali si saunu, tančili na písku a nechali se unášet tak trochu psychedelickou hudbou a psychedelickým uměním, které se tam promítalo na plátně. Uprostřed tance udělal Teemu Arina – hlavní organizátor celé akce, Biohacker, autor knihy Biohacker Handbook nádherný proslov, ze kterého nemálo lidí plakalo. Následovala taková hluboká meditace, která se nedá moc slovy popsat a já tam zažila pocit jednoty ve fyzické realitě a to bez jakýchkoliv substancí.


Když jsem jela do města uberem a bavila se o biohackingu, i řidiči uberu věděli, co je to biohacking. Když jsme dorazili do bytu, které jsme si pronajali skrz Airbnb, tak jsme v ložnici našli jejich knihu Biohacker Handbook. Mysleli jsme si, že je to náhoda, ale pak jsme se dozvěděli, že je to na hotelových pokojích běžné. Když jsem se procházela městem, potkávala jsem neskutečné množství zdravých potravin a kaváren a minimálně 20% lidí, kteří v kavárně seděli měli na svých prstech oura ringy :D.


Naší misí v Code of Life je právě toto. Přinést biohacking sem k nám, do ČR. Není to ideologie, ani náboženství. Jen je to prostě něco, díky čemu si můžeme hrát s čím my chceme a přebrat tak zodpovědnost za své zdraví, cítit se každý den plní energie, lásky, vděčnosti za to, že žijeme, plní síly a pochopení.


Stáváme se tak více součástí celku a uvědomujeme si víc a víc, co dáváme do svého těla, jak se chováme k sobě, k druhým lidským bytostem, ale v neposlední řadě i k planetce, na které bydlíme.

1,760 zobrazení0 komentář