Biohacking s kokosy: kokosový detox

Aktualizace: 7. říj 2019


Kokosový detox

Tak mám tady další experimenty, se kterými si letos hraji a chci je s vámi sdílet. Týkají se kokosů, konkrétně kokosového detoxu. Na začátku je třeba zmínit, že následující informace jsou jen a jen moje experimenty. Kokosový detox je převážně pro zdravé jedince a pokud máte nějaké zdravotní problémy, pak je potřeba je nejdříve konzultovat se svým lékařem, či mastičkářem.

Tento detox je ucelený program od českého start upu a mého love brandu Wild & Coco. Je to komplexní program s kokosovýma mňamkama a podporou od jejich týmu. Člověk dostane i detoxikační manuál, nejste v tom sami a to mi přišlo při celém procesu opravdu důležité. Navíc se od nich naučíte spoustu meditačních a dýchacích technik, různá pohybová cvičení atd. Je to prostě program krok za krokem, ale zároveň máte prostor sledovat co se s vámi děje a naučíte se tak vnímat svojí mysl a svoje tělo. Ano, tohle je reklama - ale smysluplná. Nespolupracuji jen tak s někým. Vlastně spolupracuji jen se dvěma start-upy a to proto, protože jejich produkty sama používám.

Pokud chceš dostat 1L zdarma, zadej u nich promo kód: SLASKOUVERCA

Takže...

Proč kokosový detox

Pokud mě nějakou dobu sledujete, tak víte, že už si pár let hraju s půsty, s jedním jídlem denně a teď jsem vodu částečně vyměnila za papenskou kokosovu vodu a musím říct, že rozdíl je docela zajímavý. Kokosový detox totiž seznamuje účastníky s několika základními prvky životního stylu, které pak zapadnou do kompaktního a dlouhodobě udržitelného celku, což mi přijde hodně důležité.

Panenská kokosová voda

Kokosová voda je zajímavá tím, že naše tělo odkyselí, zbaví toxinů, pročistí žaludek i střeva, nastartuje zdravé spalování tuků, rozjasní pleť a nabije nás novou životní energií. Pokud chcete jít víc do hloubky, můžete mrknout na některé studie na konci tohoto článku.

Jelikož je to očista mysli a těla, tak mrkneme konkrétně na základní principy, které nám detox může nabídnout.

MYSL:

1. Jasná mysl a probuzení sebelásky

Detox mi dal jasnější mysl. Pomohl mi zbavit se přebytečných informací a toxinů, které jsem v hlavě nebo ve svém těle měla. Navíc detox prohlubuje a zkracuje spánek, takže se mysl dostane rychleji do snové fáze. Tím tak zvyšujete efektivitu spánku a ráno se vzbudíte víc svěží. Člověk v sobě cítí hluboký vnitřní klid. Kokosová voda vás zpomalí, ale tak nějak hezky, jemně. Probudíte v sobě sebelásku.

Nic není kouzelná hůlka a proto ani kokosová voda není samospásná, ale pokud kokosový detox kombinujeme s různými meditačními, dýchacími a fyzickými technikami, tak se kokosová voda stává jen nástrojem pro to, abychom v sobě probudili sílu a sebelásku. Tak i kokosový detox vnímám. Je o harmonii, rovnováze.

2. Zlepšení kognitivních schopností

Díky různým meditačním, dýchacím a pohybovým technikám s využitím 3D hudby od jedné skvělé aplikace Synctuition si člověk zlepší svoje kognitivní schopnosti, dobije baterky, odpočine si, trochu se zpomalí a zbaví se přebytečného bordelu v hlavě.

TĚLO:

1. Podpora buněčné autofagocytózy

Věděli jste, že vaše tělo samo sebe požírá procesem, který se jmenuje autofagocytóza/autofagie? Zní to děsivě, že? Nicméně, je to vlastně něco, co naše tělo potřebuje k tomu, aby se zbavilo různých toxinů a regenerovalo si nové buňky. Jak stárneme, tak naše buňky akumulují různé mrtvé organely a poškozené proteiny, které ucpávají vnitřní systémy v našem těle. Tento proces urychluje stárnutí našeho těla, zvyšuje riziko rakoviny, demence a další neurogenerativní nemoci. No a naše geniální tělo - díky právě aktivaci této autofagocytóze – je schopné regenerovat nové buňky a zbavovat se různých toxinů a pro naše tělo jinak škodlivých materiálů.

Jinými slovy, je to taková detoxikace na buněčné úrovni. Autofagocytóza je především aktivována kalorickou restrikcí, a dále ji můžete podpořit aerobní fyzickou aktivitou, dechovým cvičením a synergickými účinky biokativních látek z kokosové vody. Je následně prodloužena přerušovaným půstem v posledním týdnu.

2. Podpora střevního mikrobiomu

V průběhu detoxikační kůry budete též konzumovat probiotika Superhuman, které váš mikrobiom bude milovat.

3. Relaxace a regenerace organismu

Člověk si během detoxu najde čas na sebe. Začneme do svého života zařazovat různá pohybová cvičení, protokoly spánkové hygieny k obnově produkce hormonu tmy – melatoninu, vděčností za každý den a další techniky, které přispívají k relaxaci a regeneraci organismu a snížují nám dlouhodobě stres.

4. Síla, nová životní energie, zlepšení okysličení organismu

Díky různým pohybovým a dechovým cvičením se vám rozproudí nečekaná energie ve vašem těle. Jde především o dýchací techniku Wim Hofa – tzv. Wim Hofova metoda – o které jsem udělala několik praktických videí. Tahle dýchací technika je zajímavá sama o sobě, už ji praktikuji a učím několik let, ale s kokosovou vodu získává nový rozměr. Je to kombinace dýchací techniky, meditace a otužování. Když si dáte při detoxu 7x cyklů této dýchací techniky, tak zažijete něco opravdu vyjímečného. Opět je hračka a je potřeba si i tuto techniku ladit podle sebe, podle svých potřeb. Tato technika způsobí krátkodobou respirační alkalózu čili odkyselení pomocí dýchání.

Proces kokosového detoxu – jak na to

Kokosový detox může trvat různě dlouhou dobu. Wild & Coco má však specificický a komplexní program na 21 dnů a to se mi líbí.

Kokosový detox: 21 dnů

1. týden – Zenový úvod

Učíte se různé přípravné techniky, které pak můžete aplikovat dál do svého každodenního života a prohloubit si tím tak svůj zdravý životní styl. Klade se důraz na odlehčení stravy. Kokosovou vodu ještě nepijeme.

2. týden - Satori

Druhý týden vykročíme do hlubokého stavu detoxikace. Začínáme pít panenskou kokosovou vodu a k tomu přidáme i šťávu z řapíkatého celeru a zázvoru, popřípadě jen mladého ječmene. Meditujeme, cvičíme, otužujeme se a vnímáme svoje tělo.

3. týden - Spojení

No a třetí týden začnete postupně aplikovat svoje zážitky, zkušenosti a poznatky do svého každodenního života. Je to pomalý a krásný proces, který může trvat zbytek vašeho života. Pijeme každý den jednu vodu s ječmenem/celerem a začínáme postupně znovu jíst. Osobně dávám do své stravy po detoxu nebo obecně po půstech různé fermentované výrobky, včetně Kimchi a kokosového jogurtu.

Co potřebujete

1. Prázdný mrazák a odšťavňovač

Budete potřebovat místo v mrazáku, protože vám přijde spousta kokosové vody, kterou si postupně budete rozmrazovat. Popřípadě si můžete koupis kokosy a sekat si je každý den. To jsem vlastně dělala já a byla to docela zábava. Pokud chcete pít během detoxu šťávu z celeru, musíte mít odšťavňovač. Pokud ho nemáte a nechcete si ho půjčovat, pak vám stačí drink z mladého ječmene.

2. Klid a prostor pro sebe

Detox je o probuzení životní síly a sebelásky. Je fajn během detoxu více odpočívat a mít obecně méně stresu. Je samozřejmě vhodný i při práci a rodinných povinostech, ale budete potřebovat prostě více klidu a prostoru sami pro sebe.

3. Odvahu a záměr

Pak budete potřebovat odvahu do toho jít a projít tím. Během procesu se vám samozřejmě vaše ego bude ozývat a vy si budete možná klást otázku: Do čeho jsem se to zase pustil? Proto je fajn si ujasnit svůj záměr. Proč do kokosového detoxu jdete právě vy. Co se tím procesem chcete naučit. Mě to hodně pomohlo, když přišli chvilky, které vyžadovaly, abych detox buď ukončila nebo pokračovala dál.

Život je hra – a jako každá hra má svoje hračky, tak i tahle má své. Kokosová voda je pro mě jednou z nich. Je silná, ale zároveň jemná.

Pokud se do kokosového detoxu rozhodnete jít, vnímejte to jako cestu, jako hru, která vás baví a která vás posune dál.

Mějte se fajn a kokosům zdar!

Pro video verzi mrkněte na video, které jsem nakreslila na svůj YT kanál:

Pár zajímavých studií:

1. Studies on free radicals, antioxidants, and co-factors, Rahman K., 2007:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18044138

2. Evaluation of chemical constituents and antioxidant activity of coconut water and caffeic acid in cell culture. Santos JL et al., 2013: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24141413

3. Identification and structural insights of three novel antimicrobial peptides isolated from green coconut water, Mandal SM et. al., 2009: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19111587

4. Cn-AMP2 from green coconut water is an anionic anticancer peptide, Prabhu S., et al., 2014: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25234689

5. ANTIOXIDANT AND ANTITHROMBOTIC ACTIVITY OF TENDER COCONUT WATER IN EXPERIMENTAL MYOCARDIAL INFARCTION, Prathapan A. et al., 2010: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1745-4514.2010.00471.x/abstract

6. Rehydration after exercise with fresh young coconut water, carbohydrate-electrolyte beverage and plain water, Saat M. et al., 2002: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12056182

7. Young coconut water for home rehydration in children with mild gastroenteritis, Adams W., 1992: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1496708

8. Young coconut water ameliorates depression via modulation of neurotransmitters: possible mechanism of action, Rao SS et al., 2016: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27377560

9. The control of hypertension by use of coconut water and mauby: two tropical food drinks, Alleyne T., 2016: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15892382


790 zobrazení0 komentář