RECEPT #01: JEDNO JÍDLO DENNĚ

Aktualizace: 7. říj 2019


Jedno jídlo denně

Hodně z vás se mě ptá, co jím, když jím jedno jídlo denně. Tak tohle je jedno z těch jídel. I když už dnes jím různě, nemám jen jedno jídlo za den, asi se k tomu zase vrátím. Většinou držím přerušovaný půst. To znamená, že nejím snídani - a jím jen v určitém časovém oknu, např. mezi 15:00-19:00. Proč zkusit nějakou dobu jíst jedno jídlo denně se dozvíš mém článku nebo animovaném videu zde.

Ve zkratce se prostě budeš cítit lépe, Tvůj organismus si trochu odpočine a tělo začne fungovat lépe. Zhubneš přebytečný tuk, budeš si budovat efektivněji svalou tkáň, Tvůj mikrobiom Tě bude milovat a v neposlední řadě i Tvoje mitochondrie v buňkách.

Tak jo, zde je jedno z jídel, které si vyrábím, když jím jedno jídlo denně. Každý máme jiná těla, takže to ber jako inspiraci a hraj si s tím pak dál sám.

Jou jou, tady to je:

1. Proteinové špagety z černých fazolí a zelené sójy - obsahují cca 42% bílkovin, hodně vlákniny a železa, neobsahují lepek.

2. Shiitake houby - je přírodním zdrojem β-glukanů, díky čemuž má příznivé účinky na náš báječný imunitní systém.

3. Ořechové pesto z vlašských ořechů, drcených loupaných rajčat, bazalky a česneku - vlašák má v sobě velkou koncentrace tuků, vitamínu B, zinku, mědi, manganu a vitamínu E - je to tedy antioxidační potravina

4. Rajčata a pažitka - rajčata jsou chutná a barevná a pažitka podporuje tvorbu trávicích šťáviček

5. Semínka - opražená semínka různých druhů - obsahují mimo jiné zdravé tuky

6. Oleje - MCT olej, který obsahuje jen ty nejefektivnější medium-chain triglyceridy pro okamžitou energii bez jakéhokoliv přídavku čehokoliv. Osobně na tento olej nedám dopustit. Dávam si ho do čaje, do kafe, do salátu... je dobré to s ním nepřehánět, ale je fajn ho v kuchyni mít. Mnoho MCT olejů jsou jen marketing – proto ho kupuji jen z ověřeného zdroje a to přímo od Powerlogy ze Slovenska. Potom si tam dávám konopný olej od Sum též ze Slovenska, který je velmi bohatý na omega 3 a filtrovaný olivový olej.

7. Koření: keltská sůl pro svoje důležité minerály včetně vysoké dávky draslíku.

8. Desert: Mangostan, který obsahuje různé antioxidanty (xantony), polyfenoly, železo, fosfor, katechiny a další. Mnoho domorodých kultur využívali toto ovoce pro různá onemocnění, protože znají jeho léčivou sílu, včetně bolestivé menstruace, pohlavních chorob, zánětů a dalších.

9. No a k tomu si dám k pití například Kombuchu, což je fermentovaný nápoj, který obsahuje živé kultury a to mám náš mikrobiom opravdu rád. Všechno doplním kokosovým jogurtem – odebírám je jen a jen od Wild & Coco a to po litrech :D. Mají svojí Yoguardovou skupinu na FB zde, kam se můžete přidat a odebírat jogurt ve sklenicích. Je to taková matrix kašička pro náš organismus.

JÍDLO JAKO POMALÝ RITUÁL

Jídlo je dar. Žijeme v tomhle matrixu, který jsem nazvala nebe. Nebe proto, protože si můžeme hrát. Máme tady takových hraček!!! Není to nádhera?

Mnoho lidí investuje do nemovitostí, do oblečení, do aut, do umění... no a já prostě investuju do jídla. Jak svůj čas a energii, tak i peníze.

Vaření je pro mě vlastně velmi intimní záležitost. Kdo jste kdy u mě byl doma na jídle, tak to víte. Je to proces. Nejdříve se na jídlo naladíte a pomalu si ho připravujete, mazlíte se s ním. Vnímáte ho. Ty nejjemnější struktury. Dáte mu uznání, že tady je. Je to nádherný pocit, když jen tak jste se svým jídlem :D.

Žijeme v uspěchané době a často na jídlo nemáme čas. To je i důvod, proč jsem se rozhodla jíst méně, ale kvalitněji a pomaleji. Když jíte jen jedno jídlo denně, tak nejen že ušetříte spoustu času, peněz a energie, ale jídlo si opravdu vychutnáte. Bude to pro vás takový denní pomalý rituál. Taková meditace a jídlo v jednom. Jestli mi něco dává smysl dělat dlouhodobě, tak je to právě tento rituál.

Je to úžasné, že můžeme jíst, no ne? :D


2,038 zobrazení0 komentář