Co je to SLOW FASHION (pomalá móda) a kde ji v ČR najít?

Aktualizace: 7. říj 2019


SLOW FASHION V ČR

CO JE TO SLOW FASHION

Slow fashion, neboli pomalá móda je alternativa k fast fashion, neboli rychlé módě o kterém jsem se bavila v předešlém videu (viz link pod videem). Jde převážně o to, že výroba pomalé módy je:

- etická a fér s ohledem na zaměstance a lidské zdraví

- s kvalitním přírodním materiálem s ohledem na životní prostředí

Líbí se mi, co o pomalé módě řekla v roce 2007 její propagátorka Kate Fletcher v žurnálu The Ecologist:

„Slow fashion je o navrhování, výrobě, spotřebě a lepším životě výrobku. Pomalá móda není založená na bázi času, ale kvality. Pomalá není opakem rychlé – nejde tedy o dualismus - ale odlišný přístup, ve kterém si jsou designéři, podnikatelé, maloobchodníci a spotřebitelé více vědomi toho, jaké mají výrobky dopady na pracovníky, společnost a ekosystém. Slow fashion, přecházející od kvantity ke kvalitě, snižuje tlak času. To umožňuje dodavatelům plánovat objednávky, předpovídat počty potřebných pracovníků a investovat v dlouhodobém horizontu.

ELEMENTY SLOW FASHION

Některé elementy pomalé módy zahrnují:

- opravování oblečení, které už máme

- výroba vlastního oblečení

- nakupování od malých lokálních a zodpovědných výrobců, kteří tento životní styl propagují

Pomalost nikdy nebyla moc v módě.

Už se vám někdy stalo, že jste se podívali do své skříně a tam uviděli spoustu oblečení, které už nenosíte nebo prostě nosit nechcete? Ať už proto, protože je out – of – fashion nebo jsou všude díry jako v ementálu, barvy vybledly nebo prostě jste nakoupili něco ve slevě, ale nakonec jste zjistili, že to není to, co byste chtěli nosit?

Nemusíte panikařit, protože na světě nejste sami!

Moderní doba blahobytu a konzumní společnosti propaguje právě rychlou módu.

Když se však podíváme za oponu této rychlé módy, tak uvidíme, že drtivá většina lidí, která pracuje v tomto rychlém módním průmyslu pracuje za šokující nízké platy v ještě šokujících pracovních podmínkách.

SLOW FASHION jde na to ale jinak

Je to o tom si kupovat méně, ale kvalitně a vědomě. Kupovat si takové oblečení, které je z kvalitního materiálu a ušito s láskou a pečlivostí a které vydrží dlouho.

Toto oblečení je vyrobeno lidmi, kteří jsou placení férově a pracují ve férových podmínkách. Ideálně, když je oblečení vyrobeno v zemi, kde žiješ, tedy v tomto případě, pokud žiješ v ČR, tak v České Republice – tím tak pomáháš posílit komunitu a pracovní příležitosti v textilním průmyslu ve své zemi.

Můžete si věci ušít sami

Když jsem byla malá , tak jsem vzala tátovo staré džíny a ušila si z nich kabelku a kalhoty nové. Každý, kdo si sám někdy něco ušil nebo vyrobil ví, že proces je dlouhý a pomalý a že materiál, pokud není z použitého oblečení není prostě vždy nejlevnější. Ale my přeci chceme jen pár kousků, které nám padnou na míru, které jsou jen pro nás a které budeme nosit léta.

Víte, čím méně má člověk věcí na sebe, tím méně se musí rozhodovat, co si na sebe ten den vezme a tím se i snižuje rozhodovací paralýza, která naší energii z těla doslova vysává.

Ruční řemesla

Dříve se takováto umění cenila, pak přišla doba konzumerismu a rychlého stylu života a vše se ztratilo. Ale už to jde zase zpět. Je více a více lidí, kteří si uvědomují, že tohle není ta cesta kterou chtějí jít, že vyrobit si něco sami svýma vlastníma rukama, nebo podpořit někoho, kdo něco takového vlastníma rukama vytvoří sám, že to je ten styl, který chtějí podpořit.

A to mě těší. Můj bratr je truhlář a to je krásné umění, moje obě babičky a mamka umí ušít cokoliv na světě a můj taťka vám vyrobí a spraví úplně každý mini prd, o který si požádáte. Vyrostla jsem v rodině, kde takováto umění vždy byli a jsou. I přesto jsem se nechala zlákat rychlou módou a léta ji hojně podporovala. Vždy mi z toho bylo smutno, jen jsem nevěděla proč. Teď už to vím.

Pokud máte podobný pocit, nejste sami. Je tu však změna, která už probíhá a vy se k ní můžete přidat taky.

Sdílejte myšlenku dál.

V ČR dokonce nedávno vzniknul nový časopis na toto téma - magazín SLOU - časopis pro smysluplný život.

VIDEO VERZE:


685 zobrazení0 komentář