SÍLA SEDĚT V KLIDU A JEN TAK ČUMĚT

Aktualizace: 7. říj 2019


Všichni si pravděpodobně uvědomujeme, že žijeme v době, která se trochu zrychluje. Teda možná trochu víc. No a taky si všichni asi uvědomujeme, že technologie taky trochu roste. Teda možná trochu víc. Vztah člověka ke stroji je každým rokem bližší a bližší. Témata jako jsou transhumanismus, genetické inženýrství a další už nejsou řádky z science fiction románů.

Ale víte.. to možná ani není tak ten problém, o kterém vám dnes chci psát – i když se to toho problému úzce dotýká. Je to spíše blízkost nás lidí k externím informacím. Tím myslím samozřejmě informace, které pocházejí z vnějšího světa, ne z našeho vnitřího. Například zprávy, knihy, sociální sítě, blogy, články, videa, konverzace atd. Díky telefonům, televizi a samozřejmě internetu, máme přístup ke všem znalostem lidstva. Už teď ale víme, že to není až taková výhra. Tak trochu jim otročíme. Teda možná trochu víc...

Takže otázku, kterou si kladu, když se načapám, že zase otročím je:

Jak se tedy do háje odotročit?

A častou odpovědí je: “Prostě si sedni na zadek a nic nedělej!” Umět si jen tak sednout a čumět před sebe bez toho, aby člověk měl nutkání zapnout televizi, podívat se na telefon, číst knihu nebo článek (to nezmiňuji sociální sítě)... je vlastně velmi náročné. Je to taková meta dovednost 21. století. Nic nedělat.

Až tohle, člověče, dokážeš, tak si pogratuluj, protože dnes to dokáže málokdo. Jen tak si sednout a čumět. A to třeba i půl hodinky. S tím, že je nám to příjemné. Většině lidí je to nepříjemné, protože přijdou pocity a myšlenky, které vyžadují naší pozornost.

Co tedy s tím, když nedokážu jen tak sedět na zadku a čumět před sebe aniž by mi to bylo nepříjemné?

No, člověče, co myslíš? Není to zas tak těžké. Všude to čteš a tady to nebude jinak. Začni trénovat svojí mysl. Ona se sama nevytrénuje. Stejně tak jako brišáky se nevyrobí tím, že sedíš před telkou a cpeš se zmrzlinou, tak Tvoje mysl se nevytrénuje tím, že ji budeš pořád zahlcovat a budeš podléhat všem možným impulsům, které na Tebe dneska všude blikají. I když si to sama dost často myslím.

Ukazuje se, že od mobilní revoluce – cca po roce 2000 se naše pozornost na jednu věc snížila z 12 sekund na 8 sekund a toto číslo se pořád snižuje. To je alarmující! Stali ze z nás doslova informační feťáci!

Víš, jeden moudrý muž kdysi řekl, že kořenem všeho zla je nedostatek poznání. Takže se pojďme poznávat prosím! Poznání však nepochází z venku, ale zevnitř. Poznání člověk nepřečte v knihách, ani v časopisech nebo jinde (ani na tomto blogu ne). Často, když člověk zastaví a přestane věci řešit, tak si věci sednou a pak se teprve začnou dít ty velké věci.

Takže, jeden nástroj, který nám s tímto problémem pomáhá je tzv. body scan neboli skenování těla. Je to skvělý nástroj, který osobně aplikuji mnohokrát během dne a to dokonce i když vařím nebo si s někým povídám. Když si pak jen sednu a chci nedělat vůbec nic, tak se zvyšuje šance, že mi to bude příjemné a moje mysl nebude zbytečně vyhledávat způsoby, jak se zabavit. Body scan je způsob, kdy se dostaneš do přítomnosti a jsi pryč ze své hlavy. Je to právě takový trénink pozornosti. Když nebudeš svoji pozornost trénovat, tak ji brzy ztratíš a s ní i svobodu a další výhody.

Představ si, že Tvoje pozornost je takový skener. Začni například s levou rukou, pokud ji máš. Dávej pozornost jednotlivým prstům. Nikam nespěchej. Jakmile jim dáš větší pozornost, ucítíš v nich takové malé brnění. To je proto, že jsou živé a Ty je teď cítíš. Dal jsi jim, člověče, svou pozornost. Můžeš si body scan dělat po celém těle, zatímco jen tak sedíš a čumíš. Můžeš dávat pozornost jen své ruce, svým prstům nebo jiné části na těle. Jakmile jsi znovu v přítomnosti, tak zase jen tak sedíš a koukáš. Nehodnoť, zdali Ti to jde nebo ne.

Jsme naučení ze škol, že nám něco má jít nebo ne. Jenže.. tady je to jinak. Neexistuje dobré nebo špatné čumění, chápeš? Prostě nikdo Tě nehodnotí, zdali to děláš dobře nebo ne. Tohle nemá mít nějaký specifický výsledek... naopak... je to o nekonečné cestě, při které postupně začneš objevovat poklady. Poklady uvnitř sebe.

A až na to budeš, člověče, připravený, tak ty poklady můžeš ukázat světu. Lidé, kteří pořád jen někam spěchají, střídají jednu práci za druhou, neustále něco čtou a vzdělávají se bez toho, aby nechali svou mysl odpočinout, těžko přijdou na to, kdo opravdu jsou, protože nemají čas na to jen tak být. Jen tak sedět a nic nedělat. A tak jen kopírují a kopírují. Nebuď tím, kým Tě vytvořili ostatní! Vytvoř se sám.

Svět potřebuje lidi, kteří dokážou z hlavy vysypat hovna a tvořit budoucnost podle sebe.

Jsi to Ty?

#všímavost #meditace #klid #tréninkmysli #pozornost #soustředěnost #bodyscan #MEDITACE

787 zobrazení0 komentář