• Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle
tedx youth foto.JPG

Kdo sakra jsi a proč bych měl/a číst Tvoje řádky

Jsem jen obyčejná žena, která miluje hodně číst, psát, kreslit a mudrovat. Zajímá mě, jak svět asi funguje, takže vždy podle nálady zabrouzdám do jiného odvětví. Jednou je to filosofie, psychlogie, pak je to biologie a pak třeba umělá inteligence, spiritualita nebo transhumanismus. Fascinuje mě člověk. Naše biochemie, vědomí a mysl. Proto zkoumám biohacking a dělám na sobě různé experimenty. No a už mě nebavilo si to všechno syslit pro sebe, tak jsem napsala knihu a založila tento blog. 

Rozhodně ale neber nic, co si na tomto blogu přečteš, vážně. Pokud to tak samozřejmě, člověče, sám nechceš. 

Takže.. jsem Veronika. Miluju zimu, koupat se v ledových vanách, ale taky miluju palačinky, kočky, dobrou whiskey a skvělou společnost. 

Hm.. a proč vlastně píšeš? Jaká je Tvoje filosofie?

Proč píšu? No.. protože mě to dělá živou. Prostě mě to tak baví, že nemůžu přestat, chápeš? Jsem takový zvědavý hledač pravdy, zajímá mě, jak věci asi fungují. Pořád něco čtu, pak třeba pár týdnů až měsíců jen tak čumim a nic nedělám no a pak z toho většinou něco kloudnýho vznikne. To pak sdílím sem na tento blog. 

Co se týče mojí filosofie, tak bych to shrnula asi takto: každý z nás se mýlíme úplně o všem co si myslíme.. jen prostě někteří se mýlí míň, než ostatní. Dneska je populární nemyslet a být ve svém "srdci". Dle mého názoru je to jen společenský bobek. Jsem člověk, tak myslím. Myšlení bolí, ale podporuje život. Díky schopnosti myslet můžeme mít svojí vlastní filosofii, která je postavená na našem individuálním morálním systému, podle kterého jednáme a tvoříme realitu ve kteréme žijeme. No a nebo naopak. Můžeme se rozhodnout nemyslet a být obětí systému a druhých lidí. Je to naše volba.

 

Moje psaní je někdy ráznější, ale já to tak prostě mám. Píšu hodně o osobní zodpovědnosti a radikální osobní upřímnosti, takže chápu, že moje řádky rozhodně nejsou pro každého - a to je oukej. 

Život je o tom řešit problémy. Problémy, které nám dávají vyšší smysl řešit a říkat NE problémům, které řešit nechceme.

 

Nejvyšší hodnoty na kterých stojí celý můj morální systém jsou svoboda, osobní zodpovědnost a integrita - pravdivost. Neočekávám, že mi vesmír přinese krásný život - raději si ho sama vytvořím svým úsilím. Stejně tak si nenechávám vykládat taroty - raději se zeptám sama sebe. Nicméně, nic z toho neodsuzuji. Sama často věřím v různé "divnověci". Každý jsme jiný a to je na tomhle světě tak krásné. Ta rozmanitost.

Ty jsi prý napsala knížku, jo?

Ano, napsala jsem knihu Hoř Pomalu v roce 2017, když jsem měla jednu ze svých nejtemnějších chvilek. Kniha vznikla "náhodou". Rozhodně jsem nic takového neplánovala, alespoň ne vědomě. Psala jsem ji pro sebe a doteď mi mění můj život k lepšímu. Byla jsem vždy takový rychlík a tahle kniha mě krásně uzemňuje. A vypadá to, že pomáhá i dost lidem okolo mě. Je to takový fitness pro naši mysl, tělo, ale i naší duši. Je plná praktických meditačních a dýchacích technik, ale i mudrování o smyslu života. 

Máš diplom z psychologie nebo z filosofie? 

Ne, to nemám. Mám dva magistry z ekonomie. Oba dva ze zahraničí. Jeden je z behaviorální a experimentální ekonomie a druhý z aplikované. Ale víš jak, říkala jsem Ti, člověče, ať nebereš vážně nic, co si tady na tomhle blogu přečteš. Musíš mít svůj vlastní rozum a zpochybňovat informace, které přijímáš. Jen hlupák slepě kopíruje to, co si myslí druzí aniž by nad tím sám přemýšlel.

Oukej.. a kde jsi se tohle všechno tedy naučila?

No, už od malička jsem se prostě zajímala o to, co se děje okolo mě. Milovala jsem pozorovat lidi. Jak přemýšlejí, jak se chovají, jak jednají nebo naopak nejednají a proč. Taky jsem si prožila syndrom vyhoření, deprese, chronické nemoci, okamžiky na operačních sálech, chvíle, kdy jsem neměla co jíst, vyzkoušela jsem různé drogy, byla závislá na alkoholu, uznání a tak dále a tak dále. Studuju svojí temnotu. No a to Ti hodně dá.

Miluju knihy a tak jsem přečetla hodně knih z různých směrů od filosofie přes neurovědu a biologii až po umělou inteligenci. Nejvíce mě však ovlivnili Aristotles, Marcus Aurelius a Ayn Rand.

Cestovala jsem po světě a vyzkoušela si různá zaměstnání. Od mytí záchodů na poště přes vedení dvanácti skotských barmanů až po podnikání úplně od nuly, kdy člověk nemá ani na chleba. 

Studovala jsem pět let v zahraničí, cestovala do uprchlických táborů v Palestině, válela se několik měsíců na pláži v Portugalsku, až jsem opět přistála zde v ČR. Cestování člověku hodně dá. Člověk zjistí, že všechno co si o té zemi a kultuře myslel je úplně jinak, než se píše na internetu. 

Takže, abych to shrnula. Vše, o čem tady píšu je z knížek, mého cestování, různých prací, smysluplných konverzací a životních zkušeností, které jsem nasbírala všude možně. Nejvíc jsem se ale asi naučila, když jsem pár měsíců jen tak čuměla a pozorovala mravence v lese, nebo když jsem pozorovala lidi na ulici. To je docela zajímavá zkušenost.

Tvoje texty jsou většinou hodně kontroverzní a protiřečí většině seberozvojovým textům. Jsi v pohodě? 

Jestli jsem v pohodě nebo ne, nechám na Tobě. Víš jak, články o tom, jak být úspěšný, rychle bohatý, rychle hubený a svalnatý prodává. Knihy jako je tajemství a kecy jako všechno je láska se krásně poslouchá, ale může to být velmi nebezpečná zbraň. Netvrdím, že všechno není láska, jen je to tak abstraktní hláška, že málokdo si dokáže představit, co to vlastně prakticky znamená. Také nic nemám proti Tajemství, jen moje forma komunikace je prostě jiná.

Je mnohem jednoduší napsat článek, knihu nebo prodat workshop, kde si lidé vytvoří iluzi toho, že vše bude dobré. Kde se lidé budou krátkodobě cítit skvěle, ale dlouhodobě se nic nezmění. 

Prostě, všichni jsme speciální a jedineční, že? Bobek.

A to je oukej. Nevím, kdo s tím přišel jako první, ale nakopala bych ho do zadku. Žít obyčejný a skromný život může být často mnohem zajímavější a smysluplnější, než zakládat miliardové start upy a hnát se za úspěchem. 

Jo a mít občas "depku" je v pohodě. Nemusíme být pořád pozitivní! Jsme lidé a jako lidé prožíváme různé emoce. Jak pozitivní, tak negativní a to je oukej! Dovolit si být člověk, úplně obyčejný člověk, který prdí a občas brečí je úplně v pořádku. 

Máš nějakou práci? Co Tě vůbec živí?

Tohle je moje práce. Plně mě živí prodej knihy Hoř pomalu, online kurz, který jsem nakreslila vlastní rukou no a do toho i víkendy, které pořádám. Takže díky lidem, jako jsi Ty, díky těmto patronům můžu dělat to, co mě naplňuje, baví a v čem vidím nějakou svojí užitečnost pro sebe a pro společnost. Zároveň jsem spoluzakladatelkou Code of Life, která se zaměřuje na biohacking, tedy hackování biologie člověka jako takového.

O čem je ten online kurz?

Jsou to 5ti minutové animované videa na každý den. Každé video má jednu praktickou techniku. Někdy to jsou meditace na lepší soustředěnost, na vnitřní spokojenost nebo lepší spánek. Někdy jsou to dýchací techniky, včetně Wim Hofovo metody. No a někdy jsou to otázky, které Tě můžou dovést zpět na svou cestu, když nevíš zrovna kudy kam. 

A ty víkendy? O čem jsou víkendy Hoř Pomalu?

Víkendy jsou o tom se sejít v nějaké horské chalupě nebo roubence s podobně smýšlejícími lidmi. Na víkendech učím Wim Hofovu Metodu, kde se můžeš vykoupat v ledové vaně, ale nemusíš, pokud to neucítíš. Meditujeme. Řveme. Děláme Oshovu dynamickou meditaci. Cvičíme jógu, posilujeme, chodíme na procházku, děláme TRE - trauma release exercise a večer kecáme o smyslu života. Jednoduše je to práce se stresem - uděláš si z něho kámoše.

Jezdí lidé až z Londýna, jezdí babičky, dědové, podnikatelé, mlaďáci, blázni a tak.. prostě pokaždé se přihlásí někdo zajímavý. Nesoutěžíme. Je to svobodný víkend a nic, co se na víkendu děje, nemusíš dělat. Osobně mě víkendy hodně baví. Člověk jede do přírody, vypustí a zároveň se pořádně nabije. 

Jak se dozvím, když napíšeš nový článek?

Hoď sem svůj email a já Ti dám vědět vždy, když nový článek vyjde. 

A co sociální média? Můžu Tě pronásledovat?

Ano, prosím. Níže se proklikáš, kam jen potřebuješ. 

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle

A co média? Kde o Tobě najdu nějaký ten drb?

Párkrát jsem se někde objevila. Mrkni na linky níže. 

  • Black Instagram Icon
INSTAGRAM